|
Пчелният мед е уникална храна, създадена без намесата на човека. Това е единственият хранителен продукт , който няма срок на годност.
Медът е храна с диетично и лечебно действие, дозировката на която не е строго определена. Това е така, тъй като въздействието и върху организма е по-слабо, но по-продължително, в сравнение с лекарствата. Може да се използва ежедневно от всички хора(без да се прекалява). Но не трябва да се забравя:
- ако сте алергични към полени, задържате вода или имате високо кръвно налягане, използвайте пчелния мед в минимални количества;
- не бива да давате мед на деца до 1 годишна възраст, поради риск от появата на алергии.
Пчелният мед е източник на:
- бързо освобождаваща се енергия и
- лесно усвоими въглехидрати.
Той е високоенергиен продукт - енергийната стойност на 100 гр. мед, (което е препоръчителната дневна доза) се оценява на 300-320 килокалории ( 1255-1340 килоджаула).
|
Макар и богат на витамини, минерални вещества, аминокиселини и ензими той е спомагателен, но не и основен източник на тези вещества. Всички знаем , че още първобитните хора са познавали лечебните свойства на меда.В древния Египет медът е заемал почетно място сред най-ценните храни и лекарства. В наши дни меда се препоръчва от почти всички автори(е, с някои изключения) като диетично и лечебно средство:
- при хронични и остри чернодробни заболявания - осигурява необходимите въглехидрати за синтезирането на гликоген и подпомага детоксикиращите функции на черния дроб спрямо вредните вещества ( в т.ч. и алкохола).
- при заболявания на дихателните пътища
- за лечение на гастрити и язви на стомаха и дванадесетопръсника-подобрява перисталтиката на червата, в резултат на което влияе благоприятно при хроничен запек и хемороиди
- при възпалителни заболявания и рани на кожата и лигавиците - лечението се дължи на антибактериалното действие на меда. Той предизвиква интензивно отделяне на секрет, който почиства раните.
- за лечение на възпалителни процеси на лигавицата на устата (стоматити и гингивити) - бавното смучене на кристализирал мед се прилага за лечение на заболявания на устната лицавица
- за лечение на парадонтоза- масажиране на венците с мед
- в козметиката - под формата на маски и кремове, в състава на които често влизат и други компоненти.Тези козметични средства действат омекотяващо и почистващо и премахват възпалителните процеси.
Основното количество мед се използва като храна в чисто състояние и като подслаждащо средство вместо захар.
Подробна информация за пчелния мед тук.
Втечняване на кристализирал мед
Кристализиралият мед се разтопява чрез нагряване. От голямо значение е температурата и продължителността на нагряването.Установено е, че затоплянето води до промяна в органолептичните показатели на меда: ароматът се загубва, а цветът става по-тъмен.Част от въглехидратите се разлагат, понижава се антибактериалното действие, разрушават се някои биологично активни компоненти. Поради това трябва да се избягва загряване над 50-60° С. При домашни условия се използва водна баня, като съдът с мед се поставя в друг по-широк съд с вода, която се нагрява.
Може да задавате своите въпроси и да коментирате по темата, в полето за коментари по-долу. Ще се радваме ако бъдем полезни и с практически съвети, не само с теория.
|