Пчелна паша се нарича съвкупността от всички видове растения(треви, храсти, дървета), от които пчелите събират нектар, прашец, а от някои и мана.
В зависимост от времето през което цъфтят растенията, пашата се разделя на:
1. ранно-пролетна:
кокиче-едно от най-ранно цъфтящите растения. Цъфти от януари до април. Посещава се усилено за нектар и прашец. Размножава се чрез луковици, не е взискателно към почва и климат.
леска-посещава се за прашец.
подбел-цъфти от февруари до май. Посещава се за нектар и прашец.От 1 дка може да се получи 2,2кг мед.
кукуряк-цъфти февруари-март. Посещава се за нектар и големи количества прашец. Един цвят отделя 3,3мг нектар със захарност 28,3%.
минзухар-цъфти март-април. Посещава се за прашец и нектар. Един цвят отделя 0,62мг нектар със захарност 29,7%.
мускари-цъфти март-май.Посещава се масово от пчелите. Размножава се чрез луковици. Обича слънчеви до полусенчести места. Подходящо за създаване на бордюри.
ива-цъфти през март. Посещава се за нектар и прашец.
иглика-цъфти от март до май. Посещава се за нектар и прашец. Един цвят отделя 1.26мг нектар със захарно съдържание28,2%.
джанка-цъфти от февруари(ако е топло времето) до март, април. Посещава се за нектар и прашец От 1дка 3м високи дървета се получава 1кг.мед.
2. пролетна
акация-осигурява главна паша. Цъфти май-юни, но само за 10-15 дни. Тогава времето е много непостоянно, поради което акациевата паша не е много сигурна. От 1дка 10-годишна акация се добива 4-17кг мед, а от 30-годишна 11-30кг мед.
овощни дървета-цъфтят април-май. Масово се посещават от пчелите за нектар и прашец.
върби-цъфтят април-май. Предоставят изобилно нектар и прашец на пчелите. Лесно се разпространяват и растат бързо, и то на места, където друга растителност не може да расте. Имат важно значение за пролетното развитие на пчелите.
3. лятна
ливади- посещават се масово от пчелите за нектар и прашец. Осигуряват главна паша.
слънчоглед-цъфти през юни-юли. От 1дка се получава 3,5-5кг мед. Посещава се за нектар и прашец. Нектароотделянето силно зависи от климатичните условия.
лавандула-цъфти юни-юли в продължение на 20-40 дни. Масово се посещава от пчелите за нектар и прашец.От 1дка се получва 14кг мед. Осигурява главна паша, на местата, където се отглежда.
люцерна-цъфти юни-юли. Посещава се главно за нектар.От 1дка се получават7-9кг мед. Осигурява главна паша на местата, където се отглежда за семе.
липа-цъфти юни-юли. Цъфтежа продължава 30-40 дни, при условие , че в района са посадени трите вида липи, които цъфтят последователно един след друг. Първо цъфти едролистната липа-началото на юни, след нея-дребнолистната-средата на юни, и накрая сребролистна липа-края на юни, началото на юли.
4. есенна
слънчоглед-втора култура-цъфти август-септември, дори и октомври От 1дка се получава 2,2 до 6,3кг мед(при много влажна и топла есен). Осигурява главна паша.
ливади-предлагат нектар и прашец
градински цветя-посещават се за нектар и прашец.
синап-различните видове цъфтят от май до късна есен. Посещава се масово за нектар и прашец. Много добро медоносно растение. Нектароотделянето е много силно при топло и влажно време.
В зависимост от количеството нектар, което отделят растенията, пашата се разделя на:
поддържаща-осигурява на пчелните семейства ежедневните им потребности от нектар
главна-нектара е в по-голямо количество от необходимото за нормалния живот на пчелите, и се взема от пчеларите като стокова продукция. Главна паша се получава от: