Пчелният мед (натуралният) съдържа голям брой минерални вещества. Те попадат в него чрез нектара и маната. Количеството им зависи, както от вида на медоносните растения, така и от почвата върху която те растат.В най-голямо количество са:
калий - играе важна роля за поддържане на осмотичното налягане в клетките и киселинно-алкалното равновесие. Необходим е за нормалната мускулна и сърдечна дейност. Спомага за извеждане на течности от организма. Богати на калий са:картофи, кайсии, банани, стафиди, фъстъци, бадеми, ябълки, портокали, моркови, домати, месо, риба, мляко. Дневни нужди за възрастни са 1.3 до 3.0g.
натрий - необходим е за дейността на бъбречния епител, влиза в състава на храносмилателните сокове, участва в пренасянето на нервните импулси. Доставя се с храната. От храните най-богати на натрий са животинските продукти: месо, мляко, яйца и зеленчуците. Плодовете са бедни на натрий.
калций - една от основните съставки на костната тъкан и нуждите от него са най-високи (70-100мг/24h) в зависимост от интензивността на растежа. Основни източници на калций са: мляко и млечни продукти, в които отношението калций-фосфор е оптимално за усвояването им.
фосфор - заедно с калция той участва в пластичните процеси, в състава на всички клетки. Той е елемент с киселинно действие. В храната се съдържа в достатъчно количество. Източници са мляко,млечни продукти, яйчен жълтък, варива, ядкови плодове, картофи, зеле и др.
сяра - необходим структурен компонент на сяросъдържащите аминокиселини. Източници са продукти от животински произход и варивата.
хлор - един от регулаторите на водната обмяна. Съдържанието на хлор в хранителните продукти е незначително. Нуждите от хлор се задоволяват чрез солта , добавяна при кулинарна обработка на храните.
магнезий - има важно значение за възбудимостта на нервната система, притежава съдоразширяващо действие, стимулира чревната перисталтика. Дефицитът му води до отлагане на калций и загуба на калий от клетката. Богати на магнезий са зърнените храни, варива, яйчен жълтък, плодове.
алуминий
В по-незначителни количества са:
мед - микроелемент. Участва в състава на редица окислителни ензими и в синтеза на хемоглобина, влияе върху растежа. Източници са черен дроб, риба, орехи, варива, гъби, какао.
манган - един от най-важните микроелементи. Влияе върху растежа, развитието и състоянието на костната тъкан. Богати на манган са сушените гъби, черния хляб, ориз, макарони, зелени листни зеленчуци.
хром - необходим е за оптималното използване на глюкозата. Източници са зърнени храни и зеленчуци.
цинк - участва в обмяната на белтъчините, мазнините, въглехидратите. Необходим е за синтез на ДНК, РНК, белтъци. Съдържа се в месото, рибата, яйцата.
олово
По-тъмните видове мед съдържат повече минерални вещества от по-светлите, мановия мед повече от нектарния.
Количеството на витамините в меда е минимално. В него се съдържат следните витамини:
С - основната му функция е окислително-възстановителна. Оказва влияние върху обмяната на веществата, поддържа нормалната пропускливост на съдовите стени, запазвайки еластичността им. Спомага за отлагане на гликоген в черния дроб. Особено богати на витамин С са шипките, боровинките, лапад, червени пиперки, ягоди, цитрусови плодове, картофи, домати, зеле, ябълки.
В1 (тиамин)- участва активно в обмяната на веществата. Основни източници са:зърнени храни, хлебна мая, бирена мая, черен дроб.
В2 (рибофлавин) - участва в окислително-възстановителните процеси в клетките, подобрява адаптацията на тъмно и цветоусещането. Основни източници са: черен дроб, месо, мляко, сирене, листни зеленчуци.
пиридоксин
пантотенова киселина - стимулира чревната перисталтика. Съдържа се в бирена мая, черен дроб, месо, риба, мляко, варива, картофи.
биотин - участва в редица ензимни системи, стимулира синтеза на ненаситените мастни киселини в черния дроб. Съдържа се в: бирена мая, черен дроб, яйчен жълтък, моркови, домати, праскови.
фолиева киселина -активен антианемичен фактор. Съдържа се в листни зеленчуци, моркови, зеле, бадеми, ориз.
К - участват в окислително-възстановителните процеси в организма. Източници са зелените части на растенията, листни зеленчуци, варива, домати, яйца.
Макар да съдържа известни количества минерални вещества и витамини, меда не трябва да се приема като техен основен източник, защото в 100гр мед (препоръчителна дневна доза или по-малко-1гр на 1кг телесно тегло) се съдържат от няколко десетки до няколко стотици пъти по- малко от ежедневно необходимите дози за човешкия организъм от тези вещества!