Основна съставка на меда са въглехидратите(захарите). Количеството им е 70-80%. Състоят се от:
- монозахариди - глюкоза и фруктоза(това са прости захари). Количеството им спрямо общото количество захари варира от 65-75%.
- дизахарида захароза - съдържанието и е под 5%, но в някои случаи(акациев, лавандулов и манов мед) достига до 8%.
- около 20 други дизахариди и тризахариди. Количеството на повечето ди- и тризахариди е незначително(под 1%).
- 2-3 по-висши захари.
Мановият мед се отличава от нектарния с по-високо съдържание на захароза и по-висши захари и по-ниско съдържание на редуциращи захари.
Количеството и съотношението между захарите зависят от:
- растителният произход на меда
- от състава на нектара
- интензивността на нектароотделянето
- климатичните условия
- силата на пчелните семейства и др.
Водното съдържание варира между 15-20% и е една от най-важните характеристики на меда, тъй като определя възможността за продължителното му съхранение. Ако водното съдържание е над 20% се създават условия за протичане на ферментационни процеси. Поради хигроскопичността на меда , водното съдържание може да се изменя в зависимост от влажността на въздуха.
Медът съдържа голям брой органични киселини:
- глюконова
- лимонена
- оксалова
- млечна
- бензоена
- мравчена
- и някои висши мастни киселини.
Повечето от тях попадат чрез нектара и маната, а глюконовата, която е в най-голямо количество, се образува в резултат на окислителното действие на ензима глюкозооксидаза върху глюкозата.
Медът съдържа и някои неорганични киселини под формата на фосфати, хлориди, сулфати. По-тъмните видове мед имат по-висока обща киселинност от по-светлите.
Активната киселинност(pH) на меда се обуславя от съдържащите се в него киселини и соли и варира от 3,2 до 6,5. По-високи стойности има при мановия и липовия мед. С активната киселинност се свързват ферментационните процеси, чувствителността на ензимите и на фруктозата при нагряване и престояване, както и антимикробните свойства и вкуса на меда.
Пчелният мед съдържа още:
- азотосъдържащи съединения-попадат в меда от нектара, цветния прашец и слюнката на пчелите. Половината от азота е белтъчен, а останалия-небелтъчен и влиза в състава на свободните аминокиселини, амините, амидите и други съединения. Количеството на белтъците е малко(0,1-1,5%), като те се състоят от албумини, глобулини и пептони. Основното количество белтъци представляват ензими, отделяни от глътъчните жлези на пчелите. Освен свързани под форма на белтъци меда съдържа 100-120мг на 100гр свободни аминокиселини. Най-голямо е количеството на пролина - до 80% от общото съдържание на аминокиселини.
- ензими-ващества с белтъчна природа, които катализират биохимичните процеси в живите организми. В меда са открити: инвертаза, амилаза, глюкооксидаза и др. В най-голямо количество са амилазата и инвертазата. Ролята на инвертазата се свежда до разграждане на захарозата до фруктоза и глюкоза.
- витамини-С, В1, В2, К, пантотенова киселина, фолиева киселина, биотин. Единствено витамин С е в по-големи количества.
- липиди-минимални количества: триглицериди, фосфолипиди, свободни висши мастни киселини.
- цветни вещества-имат растителен произход:каритеноиди, флавоноиди, антоциани. Някои от тях се образуват по време на нагряване и престояване на меда.
- ароматни вещества- придават аромат на меда. Открити са около 200 вещества, като всеки вид мед съдържа освен общите и специфични съставки, по които може да бъде определен растителния му произход. Някои редки видове мед, съдържат токсични за човека и пчелите съставки.
Постоянни съставки на пчелния мед са:
- поленови зърна от различни растения
- осмофилни дрожди
- спори на нисши гъбички и бактерии
- плесени
- восъчни и хитинени частици.
|